Okénko pro rodiče

Toto okénko je věnováno rodičům, kteří mají strach o to, co jejich ratolesti dělají na internetu, proto bych k Vám, vážení rodiče, chtěla mluvit naprosto upřímně a otevřeně.
O co na Niwatu jde
 Příběh
 Pravidla
 Přátelství
Vliv rpg na Vaše děti
 Škola
 Tvarování povahy
Pedofilové, či jiná nebezpečí
 Osobní info
 Nebezpečí na chatu

O co na Niwatu jde

Příběh
Možná už Vám vaše děti řekly, o co v této hře jde, možná ne. Proto bych nejraději začala u tohoto. Jedná se o to, že se Vaše dítě vžije do role vlka (nebo jiného živočicha) a žije jeho život. Vše, co dělá píše do fóra, kde na jeho příspěvek odpovídají ostatní lidé se svými živočichy. Píší zde pouze to, co dělají jejich vlci, nikoli oni samotní. Choulostivé, morbidní, sprosté příspěvky by mohly býti teoreticky problémem, kterého by jste se mohli bát, ale i k tomuto jsme se postavili čelem. Nad scénkami, které nejsou vhodné pro děti mladistvé je jasné upozornění, že to nemají číst – musím ale upozornit, že takovýto příspěvek jsme tu měli pouze jednou. Jde-li o morbidní lov, neukazuje se zde tak často, jako kupříkladu v televizních pořadech, bohužel je to něco, co zakázat nemohu, ale před takovéto příspěvky jsou všichni autoři nuceni napsat, že je to nevhodné pro děti a mladistvé. A jde -li o páření vlků, můžete být zcela bez obav, nedochází k popisu samotného aktu, a tak je to přístupné pro všechny věkové kategorie. Obvykle se to skládá z pohovoru partnerů o tom, zda -li chtějí vlčata a poté se překulí do křoví, ze kterého po chvíli vylezou a jdou společně domů. Tím bych příběh uzavřela, dotazy a připomínky prosím směřujte dolů, do komentářů.
Pravidla
Na této rpg hře jsou jasně stanovená pravidla, kterými se řídí všichni – pokud ne, jsou bez milosti potrestáni. Jde o to, že zde nikdo nepíše nic, co by mohlo nějak poškodit určitou anonymitu Vašich dětí, či poškodit jejich psychiku. Tedy věk a vše okolo vlka se řídí zcela fantazií dítěte, nikde a nikdy po něm nejsou požadovány osobní informace a pokud toto nějaký člen rpg poruší, je nejprve upozorněn (a případná odpověď dítěte okamžitě smazána, naštěstí se ještě nestalo, že by někdo na soukromou otázku nějak odpověděl) a pokud se toto opakuje, je smazán z celé rpg. Ohledně chování hráčů mezi sebou je to občas na hraně, sem tam se stane, že se spory na příběhu přesunou mezi hráče samotné, ale jsou razantně potlačeny, protože jak se píše v základních pravidlech příběhu, nikdo nesmí plést vztahy mezi vlky a hráči. Nicméně žádnou nevraživost mezi hráči jsem doposud nezaregistrovala, ani jiné nepřátelství. Mezi vlky je to pochopitelně jinak, zářným příkladem je moje postava Vittani Virentem a Naturela (vlk jednoho z pasivních administrátorů, Vulcana) – vlci se nenávidí na život a na smrt, mezi mnou a Vulcanem si dovoluji tvrdit o přátelství. Osobně vím, jaká může být kyberšikana, ale mohu Vás ujistit, že zatím se k ničemu takovému ani neschyluje. Kdyby se něco takového začalo dít, bylo by to přísně řešeno, to Vám mohu slíbit.
Přátelství
Rodiče si málokdy uvědomují, že jejich děti nemají tolik přátel, někdy jenom proto, že „nenosí legíny každý pátek“ a pro hodně z nich může Niwat tvořit partu, do které zapadnou i bez nových módních trendů a jiné výstřední, ale nepotřebné hromady věcí. Jak jsem se již zmiňovala o článek výše, zde všichni žijeme v určité linii a věříme ve vlky. Zavzpomínejte i Vy na dobu, kdy jste byli malí a hráli jste si na rytíře, princezny a díky Vaší fantazii ožíval i obyčejný kámen. V dnešní době již to možné není, protože na každém rohu číhá nebezpečí a děti jsou vězni v bezpečí, nemohou si jít samy hrát do lesa. Proto to dělají skrze internet. Toto je možná hodně hloupý argument, ale zamyslíte -li se nad tím, je to tak. Píší a představují si běh lesem, zatímco jen sedím. Toto už je na rodičích, do jaké míry povolí internet, jakou část jejich dne bude toto sezení zabírat, (více o tomto tématu v článku o Škole) ale fantazii to rozvíjí více než dost, navíc to zlepšuje soustředění a rozvíjí dětskou mysl.

Vliv rpg na Vaše děti

Škola
Čas. V dnešní době se potýkáme s nedostatkem času, hektická doba na nás má čím dál, tím vyšší nároky. Nejen na dospělé, ale i na nás, děti. Je dost možné, že vlivem hraní Niwatu nastane problém s časem, věnovaným škole. To ale neovlivní nikdo jiný, než samotný rodič. Jen na Vás je, jaké množství času povolíte k tomu, aby Vaše dítě bylo na internetu, na Niwatu, ale i na Facebooku a na jiných stránkách. Měli by jste dát dítěti prostor k tomu, aby se vyjádřilo k tomu, kdy chtějí být na hře – z důvodu smluvené hry s vlkem, nebo akce, či zrkátka jen zábavy, ale zároveň by jste si spolu měli smluvit nějaká pravidla, která budou platit. Obvykle ale hraní trpg her jako takových nepřináší žádné neblahé újmy na školní docházce a známkách (pokud je jasně stanovený čas dítěti na internetu, nebo si dítě samo uvědomuje co je pro něj důležité), mnohdy se to obrátí k lepšímu z toho důvodu, že psaní zlepšuje dítěti smysl pro přesnost a soustředěnost, přivádí ho k zodpovědnosti a nutí jej udělat si jistý časový rozvrh.
Tvarování povahy
Vše, co člověk zažije má jistý vliv na jeho povahu. Proto se mnohým může zdát vlčí lov něco, co z jejich dítěte udělá masového vraha, ne -li rovnou samotného Jacka Rozparovače. Musím Vás ale ujistit, že to tak vskutku není (a mohu -li být upřímná, i kdyby zde byly sebekrvavější scénky, na některé pořady „pro děti“ to stejně nemá). Nicméně dejme si příklad toho, jak takový lov může vypadat:
„*Támhle je,* problesklo mi hlavou, když jsem přikrčený v trávě sledoval pasoucí se srnu. Vypadala zranitelně, proto jsem si na ní troufl sám, bez smečky. Opatrně jsem se začal blížit, musel jsem co nejblíž, aby mi případný únik nezpůsobil zdravotní komplikaci a když jsem byl na dosah packy, vyskočil jsem jí po zadním běhu a silně se do něj zakousl. Srnka s tím nepočítala a spadla mi přímo k čenichu, takže jsem toho využil a prokousnutím hrdla ji zabil. Ihned potom jsem se pustil do jídla, měl jsem obrovský hlad a musel jsem něco přinést i vlčatům a smečce.“
Pokud nejste vskutku puritánští uvědomíte si, že to je nic v porovnání s mnohými seriály, knihami, či tím, co děti dnes a denně vidí na ulici, či slyší ve škole. Proto si myslím, že pokud má rpg nějaký vliv na rozvoj dětského mozku, je jedině kladný. Vždyť samotní psychologové z Ameriky jsou toho názoru, že psaní, kreslení a čtení knih má skvělý vliv na kteréhokoli člověka a vezměte v potaz to, co naše rpg „nutí“ hráče dělat – Psát příběh, kreslit v soutěžích a číst příspěvky ostatních. Jde -li o slovní zásobu myslím si, že každý dá něco a ohledně pravopisu musím uznat, že to je u mnohých pokulhávající, ale není problém aby si dítě vzalo k ruce Microsoft Word, který mu bude všechny pravopisné chyby hlásit a opravovat. Opět se jedná o spolupráci dítěte a rodiče.

Pedofilové, či jiná nebezpečí

Osobní info
Jak jsem se již zmiňovala, veškeré osobní informace jsou zde nejen chráněny týmem administrátorů (který je mimochodem také v anonymitě), ale i pravidly. Vzhledem k tomu, že se na blueforum může zaregistrovat i podívat takřka každý, nemohu Vám zaručit to, že se na slohy Vašeho dítěte nedívá pedofil, policie ČR, či kdokoliv jiný. Čím Vás ale mohu ujistit je fakt, že dívat se mohou, ale v ničem jim to nebude platné, jelikož osobní údaje se zde zkrátka nikdo nikdy nedozví. Email, který se zadává při registraci slouží pouze k Vašemu ověření hesla, spravuje jej automat a ani já, ani žádná jiná druhá strana k tomuto údaji nemá přístup. Jméno, věk, povaha a další informace o vlkovi Vašeho dítěte jsou smyšlené a řídí se dle zoologických rysů. Taktéž zmiňované byly dotazy ostatních hráčů, např. „jsi kluk?“ se zkrátka a jednoduše odpovídá „ne, jsem vlčice“ anebo „ano, jsem vlk“. Přímé odpovědi jsou mazány a tázající se osoba je napomenuta.
Nebezpečí na chatu
Jediným místem, kde nemůžeme informace podávané Vašimi dětmi kontrolovat, je chat. Proto bych byla vděčná, kdyby se spolupráce mezi rodiči a administrátory zvýšily a nátlak na děti ohledně toho, které informace na internetu popustí a které ne.